Rewire Festival 2026: De Gonzoroute

De Gonzoroute

Van donderdag 9 tot en met zondag 12 april kan je ons naar jaarlijkse traditie terugvinden in de Haagse binnenstad voor Rewire Festival. Onze redactie overweegt, wikt, balanceert, (over)peinst, en selecteert dé niet te missen acts van de aanstaande veertiende editie.
Rewire 2026 De Gonzoroute/GC#189

Welkom op de Gonzoroute. We gidsen je graag door onze favorieten van het weer rijkelijke aanbod. Daarbij is het niet onbelangrijk om twee Rewire-leuzen in het achterhoofd te houden. Allereerst staat kiezen altijd gelijk aan verliezen. En ten tweede is een voorbereide rij-aanschuiver er wel degelijk twee waard.

Wij spoelen donderdag 9 april al aan op het Scheveningse strand en springen met natte kleren op de fiets richting Haagse binnenstad. Eindbestemming: Suzanne Ciani en Actress. Pionier Ciani, die nog de kribbe der elektronische muziek heen en weer wiegde, keert samen met elektronicaproducent Actress terug naar ‘Seven Waves’, haar eerste commerciële album, daterend uit 1982. De revisite, getiteld ‘Concrète Waves’, is een terugkeer naar de twintigste-eeuwse Musique Concrète, met een knipoog naar hoe het genre zich in de 21ste eeuw zou kunnen manifesteren. Geheel toevallig noemt Actress zijn muziek ook soms wel ‘R&B Concrète’. Een generationele crossover noemen we zoiets.

Sounddesign

Op vrijdag 10 april zie je ons waarschijnlijk bij Oneohtrix Point Never, OPN voor de ingewijden, Daniel Lopatin voor vrienden en familie. In 2024 presenteerde hij een magistrale, tikkeltje megalomane, maar al bij al zeer te smaken audiovisuele liveset op het festival. Dit jaar laat hij zijn in november 2025 uitgekomen album ‘Tranquilizer’ op je los. Een gemuteerde collectie samples, gehaald uit het onuitputtelijke archief van het internet. Op Rewire 2026 treedt Lopatin aan, samen met digitale artiest Freeka Tet.

Nog in de categorie ‘recent uitgebracht album’: Blawan. De Brit tilde in oktober vorig jaar met ‘Sicklixir’, zijn tweede plaat, eigenhandig de muzikale lat voor sounddesign een paar niveaus hoger. Wij waren onder de indruk. Nu moeten we dat live zien. Zo werkt dat toch? Zaterdag 11 april dus.

Los Thuthanaka. Eveneens zaterdag. Twee brussen of zoers (bij gebrek aan een genderneutrale Nederlandstalige tegenhanger van ‘siblings’) brengen hun post-noise-huayno-muziek van de Boliviaans-Californische context naar de Nederlandse poldergebieden. Chuquimamani-Condori en Joshua Chuquimia Crampton scoorden vorig jaar met Los Thuthanaka een dijk van een plaat. Experimentele inheemse bevolkingsrepresentatie van de bovenste plank.

Deze editie van het festival sluiten we af in stijl, met sloopkogel, drilboor en veiligheidshelm. Want op zondag 12 april komt het legendarische Einstürzende Neubauten de boel afbreken. Afkomstig uit West-Berlijn, behoeven frontman Blixa Bargeld en kompanen eigenlijk geen introductie. De industriële artrockers hebben zich nooit genesteld in voorspelbaarheid. Befaamd voor hun uit staal, werfafval en puin vervaardigde machine-instrumenten, hebben ze altijd een DIY-ethos verdedigd. Op Rewire duiken ze in hun meest recente werk, dat zich meer in het Kosmische genre bevindt, en verderbouwt op hun meest recente albums, ‘Alles In Allem’ (2020) en ‘Rampen’ (2024). Zelf noemen ze deze fase van hun output ‘alien pop music’ – buitenaards goed wordt het zeker.

Lynch

En dan zijn er nog een paar artiesten die alleen nog maar hun aanwezigheid bevestigden. De exacte datum waarop ze spelen volgt later. Maakt voor ons weinig verschil, want de volgende acts willen we hoe dan ook zien, wanneer is bijzaak: Beatrice Dillon & Explore Ensemble, Kavari en Xiu Xiu die Alan Splets soundtrack van David Lynch’ ‘Eraserhead’ herinterpreteren.

Beatrice Dillon & Explore Ensemble is een klassieke Rewire-opstelling: een in opdracht van het festival in elkaar gebokste liveshow. Voor deze wereldpremière duikt Dillon achter haar synthesisers, terwijl Explore Ensemble de akoestische ondersteuning verleent. Xiu Xiu zal dan weer meer dan een jaar na de dood van Eraserhead-regisseur David Lynch een onmisbaar eerbetoon neerzetten. De Amerikaanse band onderhoudt al jaren een speciale band met de regisseur en bracht hem in het verleden ook al een ode met hun ‘Plays The Music of Twin Peaks’ album. Lynch-fans mogen van ons tijdens het concert een traantje wegpinken.

Ten slotte hebben we ook grote verwachtingen bij de liveshow van Gonzo (circus) laureaat Kavari. Wij spraken in 2022 met de in Glasgow residerende elektronische experimentalist en volgden de evolutie van haar geluid en carrière met glunderend enthousiasme. Verwacht je aan ruige clubmuziek, verweven met duistere samples en industriële swagger. De invloeden lopen ver uiteen, gaande van Genesis P-Orridge tot Skrillex. Haar vorig jaar uitgekomen album ‘Rumination at the Abattoir’ maakte tongen los en sloop menig eindejaarslijstje binnen. Nu is het aan jou om stilletjes de zaal in te sluipen en er op het einde met glunderend enthousiasme uit te kruipen.

Houd zeker de Rewire website in het oog voor updates en vergeet ook niet dat je aparte Plus Tickets voor Oneothrix Point Never en Einstürzende Neubauten moet aanschaffen. Daarmee verzeker je jezelf van een gelimiteerd plaatsje.

Vond je dit artikel interessant?

Schrijf je in op onze nieuwsbrief en ontvang het beste van Gonzo (circus) rechtstreeks in je mailbox.

Nog meer nieuws krijgen over muziek en kunst?

Schrijf je in op de Gonzo (circus)-nieuwsbrief!